formats

نمایش هنرهای نابینایان

تفریحی تاجیکی، اول مه

برنامه این هفته را با گزارش و گفتگوهایی در باره نمایش هنرهای دستی هنرمندان نابینا آغاز کردیم.

در روز ۲۶ آوریل در مرکز فرهنگی جوانان در شهر دوشنبه نمایش هنرهای دستی و برنامه کنسرتی با شرکت هنرمندان نابینا برگزار شد. این برنامه از جانب انجمن نابینایان تاجیکستان و با حمایت برنامه آمریکایی ” FLEX” تهیه شده بود.

در این برنامه کودکان نابینا از پرورشگاهها و آنهایی که در انجمن نابینایان تاجیکستان فعالیت می کنند، شرکت داشتند و چند نمونه از نقاشیهایی را که از پارچه های گوناگون آماده شده و عروسک و پیراهنها را که با دستان بچه های نابینا ساخته شده اند به نمایش گذاشته شد.

برنامه تفریحی تاجیکی، ۰۱ مه

برای پخش این فایل، نرم افزار “جاوا اسکریپت” باید فعال شود و تازه ترین نسخه “فلش” نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه “فلش” اینجا قابل دریافت است

پخش با “ریل پلیر” یا “ویندوز میدیا پلیر”

فرنگیس ناظم زاده، برگزارکننده این تدبیر فرهنگی از برنامه آمریکایی ” FLEX” می گوید هدف اصلی از برگزاری این نمایش آن بود که “توانیم توجه بیشتر مردم را به مشکل جوانان نابینا جلب کنیم و جوانان با هنر با استفاده از هنرشان بتوانند کاری پیدا کنند.”

در بخش موسیقی بعد از آوازخوانی آوازخوانهای نابینا، تهمینه نیازاوا، برنده آزمون “پنج ستاره” در مسکو، آوازخوانی کرد.

سریال “حضرت یوسف”

شام روز سه شنبه ۲۸ آوریل، در فرودگاه شهر دوشنبه خبرنگاران برای استقبال از بازیگران سریال “حضرت یوسف” جمع آمدند.

صحنه ای از سریال “حضرت یوسف”

پس از چندی انتظار هواپیما فرود آمد، چشم دوربینهای خبرنگاران از میان مسافران، مصطفی زمانی، بازیگر اصلی فیلم را جستجو می کردند، اما او را پیدا نکردند.

در صحبت با خبرنگاران، کارگردان این فیلم، فرج الله سلحشور، گفت: “آقای زمانی در ارمنستان در نواربرداری فیلم جدیدی است و به این دلیل نتوانست در این سفر ما را همراهی کند.”

در مورد نخستین سفرش به تاجیکستان، آقای سلحشور افزود: “معمولا هر گاه خارج از وطن سفر می کنی، احساس بیگانگی می کنی و کمی دلت برای عزیزانی که به آنها عادت کرده ای، تنگ می شود. اما این سفر من به تاجیکستان آنچنان بوده که هر قدر هواپیما به تاجیکستان نزدیکتر می شد، همان قدر دلم بیشتر به اشتیاق می آمد. حالا که دارم با شما صحبت می کنم، احساس فاصله ای نمی کنم بین خودم و بین مردم تاجیکستان.”

از بازیگران دیگر سریال “حضرت یوسف” که آقای سلحشور را در این سفر همراهی می کند، جهانبخش سلطانی است که در سریال “حضرت یوسف” نقش آمون هوتب سوم و در سریال “اسحاب کهف” نقش دقیونس (دیئوکلوتونیوس) را دارد.

از بازیگران دیگر، رضا رضوی است که نقش هارم هوب، فرمانده جنگ و فرمانده لشکریان دربار را دارد و عباس امیری است که نقش عنخ ماهو، بزرگ بت پرستان را بازی می کند.

“مشکلات” مقام “بزرگ”

در آستانه روز “ششمقام” که همه ساله ۱۲ مه از آن تجلیل می شود، روز چهارشنبه، ۲۹ آوریل، در تالار خانه رادیو در شهر دوشنبه کنسرتی برگزار شد.

این برنامه را دسته هنری “ششمقام” کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان با رهبری فرقت سعید برنامه ای زیر عنوان “قسمت مشکلات” مقام “بزرگ” اجرا کرد.

اصل الدین نظامف، رئیس دانشکده هنرهای زیبا که از این برنامه دیدن کرده بود، در صحبت با ما گفت: “برنامه ای که امروز دیدیم، از برنامه قبلی بکلی فرق داشت. آن مثل موسیقی سمفونیک بود که اجرا کردن آن و به سمع شنونده رساندن آن کاریست خیلی دشوار و بچه ها به درجه عالی از عهده اجرای آن برامدند.”

فرقت سعید، آوازخوان، در باره تفاوت این برنامه با برنامه های قبلی گفت: “در گذشته، در زمان شاهان، این نوع موسیقی را برای درباریان اجرا می کردند و در آغاز برنامه همیشه “مشکلات” یعنی قسمت سازی موسیقی “ششمقام” اجرا می شد و بعدا آوازخوانها در قسمت “نثر” همآوازی می کردند. در خزینه طلایی رادیو تا کنون این نوع موسیقی ثبت نشده بود و در شش ماه اخیر که این برنامه را آماده می کردیم، چند نمونه از قسمت “مشکلات” را ثبت کردیم”

آقای سعید افزود، در زمان شوروی در هنرستانها اکثرا موسیقی اروپایی تعلیم داده می شد و به موسیقی مردمی یا سنتی کمتر توجه می شد.

امروز اکثرا این نوع موسیقی روی ادوار (نت) گرفته شده و در دانشکده و هنرستانها برای دانشجویان بخش موسیقی سنتی آموزش داده می شود.

برای نخستین بار موسیقی “ششمقام” در زمان شوروی با کمک علامه باباجان غفورف و بهترین دانندگان مقام، نظیر باباقول فیض الله یف، شاهنظر صاحبف و فضل الدین شهابف، به ادوار (نوت) گرفته شد.

آقای سعید می گوید: “بجز مقام “مشکلات” باز پنج مقام دیگر هست، به مثل “تصنیف”، ترجیح”،”گردون”، مخمص” و “سقیل” که قسمت نوایی مقام را تشکیل می دهد. تا کنون به این قسمتهای “ششمقام” توجه کمتر شده و هواداران موسیقی اطلاع زیادی در این باره ندارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

خانه اخبار نمایش هنرهای نابینایان